Ochrona zwierząt w lasach z certyfikatem FSC
W tym filmie przedstawiamy przełomowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Utrechcie przy wsparciu WWF i Wildlife Conservation Society (WCS). Badanie, opublikowane 10 kwietnia 2024 r. w prestiżowym czasopiśmie Nature, podkreśla skuteczność środków stosowanych w koncesjach leśnych z certyfikatem FSC w celu ochrony dzikiej przyrody.
Betterwood » Wideo » Dobrostan zwierząt w lasach certyfikowanych przez FSC
Certyfikacja FSC chroni dziką przyrodę w lasach tropikalnych
Yuri Wertz, biolog z Uniwersytetu w Utrechcie, przeprowadził szeroko zakrojone badanie w Afryce Środkowej we współpracy z WWF. Pokazuje to po raz pierwszy, że Leśnictwo certyfikowane przez FSC chroni dziką przyrodę w sposób zrównoważony.
Jak działa badanie
Przeanalizowano ponad 14 miliona zdjęć za pomocą fotopułapek w 1,3 koncesjach leśnych (z certyfikatem FSC i bez) w Kongo i Gabonie. Ze środków ochronnych FSC korzystają zwłaszcza większe, zagrożone gatunki.
Skuteczne środki przeciwko kłusownictwu
Firmy posiadające certyfikat FSC zamykają stare szlaki i finansują patrole antykłusownicze – są to ważne środki ochrony zagrożonych gatunków, takich jak słonie, lamparty i goryle.
Model globalnej odpowiedzialności
Jedna czwarta lasów tropikalnych jest wykorzystywana do pozyskiwania drewna – FSC może tu wyznaczać standardy. Konsumenci na całym świecie poprzez swoje decyzje zakupowe wpływają na stan odległych ekosystemów.